Sprawa o rozwód Sąd Okręgowy w Poznaniu – a Sąd Najwyższy

Postępowania sądowe są zasadniczo dwuinstancyjne. W pierwszej instancji sprawy rozpoznają sądy rejonowe a zaskarżanie orzeczeń sądów rejonowych rozpoznawane jest przez sądu okręgowe.

W sprawach o rozwód ustawodawca zdecydował, że rozpoznawane one będą w pierwszej instancji przez sądy okręgowe a w drugiej instancji (tzn. po zaskarżeniu orzeczenia sądu okręgowego) przez sądy apelacyjne. Na przykładzie Sądu Okręgowego w Poznaniu – sprawa rozpoznana przez ten Sąd w pierwszej instancji, będzie rozpoznawana w drugiej instancji przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Oznacza to, że adwokat prowadzący w Poznaniu sprawę o rozwód z chwilą wydania np. wyroku przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu nie ma możliwości dalszego zaskarżenia tego orzeczenia co do rozwodu.

Do niektórych spraw ustawodawca przewidział możliwość skierowania sprawy np. w ramach skargi kasacyjnej do Sąd Najwyższego.

W sprawach o rozwód skarga kasacyjna jednak nie przysługuje.

Niemniej mogą zdarzyć się sytuacje, gdzie sprawa o rozwód trafi przed Sąd Najwyższy. Nie są to częste sytuacje, ale mogą się zdarzyć. Zdarza się też w praktyce, że strona w takiej sytuacji może być zdziwiona lub nawet zaniepokojona sytuacją, iż jej sprawą zajmuje się Sąd Najwyższy. Należy nadmienić, że  orzekanie przez Sąd Najwyższy w sprawach o rozwód ma charakter praktycznie wpadkowy. Tzn. nie rozstrzyga on merytorycznie o rozwodzie, a jedynie o innych kwestiach związanych ze sprawą o rozwód.

Tak przykładowo może być w sytuacji orzekania o wyborze właściwego sądu do rozpoznania sprawy. Może się też zdarzyć, że sąd orzekający w sprawie o rozwód zwróci się niejako o wsparcie do Sądu Najwyższego, w zakresie wykładni (interpretacji) przepisów mających zastosowanie w sprawie. Wówczas sąd zadaje tzw. pytanie prawne do Sądu Najwyższego.  Wniosek o skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego zazwyczaj sąd kieruje samodzielnie tzn. z urzędu. Niemniej skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego może być poprzedzone wnioskiem, jaki składa adwokat prowadzący sprawę.

Poniżej przedstawiamy przykładowe pytanie prawne

​Czy po uchyleniu ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 172, poz. 1804) art. 443 k.p.c. dopuszczalne jest wydanie w sprawie o rozwód na wniosek jednego z małżonków postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia o zaspokojenie potrzeb rodziny obejmującego także koszty utrzymania pełnoletnich dzieci?

W tej sprawie wydana została Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 2012 r.

"​W sprawie o rozwód sąd może na wniosek jednego z małżonków orzec o obowiązku przyczyniania się do zaspokojenia w czasie trwania postępowania potrzeb rodziny, także obejmujących koszty utrzymania pełnoletnich dzieci."

Informacje na temat orzeczenia można znaleźć na stronie dotyczącej danej sprawy o rozwód rozpoznawanej przez Sąd Najwyższy.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Ze względu na upływ czasu od publikacji wielu postów, podejmowanie decyzji na podstawie postów należy poprzedzić konsultacją z adwokatem lub radcą prawnym.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu
Tel 61 641 64 61


 1. Dlaczego ludzie się rozwodzą
 2. Rozwód-Nowy Partner- kiedy można rozpocząć nowy związek ?
 3. Rozwód - Terapia małżeńska - Mediacja
 4. Rozwód a inne sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem
 5. Rozwód - Jak NIE LICZYĆ terminów
 6. Pozew o rozwód z orzekaniem o winie
 7. Rozwód - Czy pisanie na Facebooku to już zdrada ?
 8. Czy warto mieć adwokata w sprawie o rozwód – część I
 9. Pozew o Rozwód - Nie znam adresu małżonka - Jak rozpocząć sprawę
 10. Pozew o rozwód – Kto pierwszy ten lepszy?
 11. Rozwód Poznań Właściwy Wydział Sądu
 12. Jak poradzić sobie z rozwodem ?
 13. Portal Informacyjny Sąd Apelacyjny w Poznaniu - informacje o sprawach o rozwód i nie tylko
 14. Ile kosztuje rozwód ? Ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód ?
 15. Rozwód a zasiłek socjalny na seks
 16. Rozwód statystyki - komu Władza Rodzicielska
 17. Rozwód a uregulowanie kontaktów dziecka z dziadkami
 18. Rozwód a władza rodzicielska zmiany w przepisach
 19. Rozwód z winy znęcającego się małżonka - odszkodowanie za pobicie
 20. Rozwód Poznań - nauczanie ks. Natanka o instytucji małżeństwa
 21. Rozwód a Odwołanie Darowizny a Posty na Facebook'u
 22. Rozwód a Ławnicy
 23. Rozwód Poznań - O co pyta sąd na sprawie o rozwód?
 24. Rozwód Poznań - Wpływ rozwodu na małoletnie dziecko
 25. Pozew o rozwód bez orzekania o winie
 26. Rozwód Poznań a Przemoc w Rodzinie
 27. Rozwód Poznań - umowa o orzeczenie rozwodu bez orzekania winy
 28. Uprawomocnienie się wyroku rozwodowego przed Sądem Okręgowym w Poznaniu
 29. Sprawa o rozwód - Zachowanie terminów pism procesowych z UE
 30. Sprawa o rozwód Sąd Okręgowy w Poznaniu – a Sąd Najwyższy
 31. Rozwód Poznań - Jestem Mamy i Taty
 32. Rozwód międzynarodowy Adwokat Rozwód Poznań

1 komentarz:

 1. W naszym prostym zyciu milosc odgrywa bardzo szczególna role. Teraz jestesmy w stanie uczynic twoje zycie milosne zdrowym i nie ma miejsca na zadne klopoty. Wszystko to jest mozliwe dzieki AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógl mi rzucic zaklecie, które przywrócilo mojego zaginionego kochanka z powrotem na 48 godzin, które zostawily mnie dla innej kobiety. mozesz takze skontaktowac sie z nim ( agbazara@gmail.com ) lub WhatsApp / Call: ( +2348104102662 ), i byc szczesliwym na wieki, tak jak teraz z jego doswiadczeniem.

  OdpowiedzUsuń

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu