Dlaczego Ludzie się Rozwodzą - Sprawy o Rozwód informacje

Część osób zamierzających się rozwieść zadaje sobie egzystencjalne pytanie, jak to się stało, że się rozwodzę, jak do tego doszło, co zrobiłem źle, co powinno być zrobione inaczej, czy można było tego uniknąć itp.
W tym kontekście pojawia się próba znalezienia sytuacji na tle statystycznym, ogólnym...

Można zaryzykować ogólnym stwierdzeniem, że małżeństwo jest pewnym procesem życiowym, który nie jest możliwy do przewidzenia przy jego zwieraniu, w trakcie którego przez szereg lat łatwo popełnić jakieś błędy, które czy to pojedynczo, czy też nagromadzone, mogą doprowadzić do rozpadu związku.

Zasadniczo pytania o przyczyny rozwodu to pytania do psychologa.

W praktyce osoby rozwodzące się podają:
- zdradę małżonka
- oddalenie się od siebie małżonków na skutek różnych sytuacji, trudności osobistych i zawodowych, emigracyjnych itp
- ingerencję członka rodziny,
- niższą hierarchią w oczach małżonka, niż jego rodzice
- przemoc domową
- alkoholizm
- kwestie religijne
- kłopoty w rozumieniu się w pożyciu intymnym
- wiele wiele innych


Uzasadniając decyzję o rozwodzie rzeczywiście spotyka się szereg różnych odpowiedzi, które mimo, że można jakoś zakwalifikować, to każde uzasadnienie jest inne. Wynika to czasami z nagromadzenia wielu czynników. Wiek osoby rozwodzącej się nie musi mieć przy tym znaczenia, do przyjęcia którejkolwiek z przyczyn rozpadu związku. Niezależnie od wieku rozwodzącego się, odpowiedź typu, chcę się rozwieść, gdyż chcę mieć coś z tego życia - można usłyszeć zarówno od osoby w wieku dwudziestu kilku lat, jak i od osoby pod siedemdziesiątkę.

Przenosząc to pytanie na grunt prawny.

Dane o przyczynach rozwodu podaje regularnie GUS. Do podawanych przyczyn zaliczyć można statystycznie:
- niezgodność charakterów - w największej liczbie przypadków
- niedochowanie wierności małżeńskiej
- nadużywanie alkoholu
- nieporozumienia na tle finansowym
- trudności mieszkaniowe
Pozostaje pytanie jak wygląda zbieranie danych statystycznych.

Zbieranie danych ma miejsce po rozprawie kończącej sprawę o rozwód  - statystyczne dane przekazywane są z sądów. Przy zbieraniu danych stosuje się pewne uproszczenia, bez szczegółowych opisów.

Stąd też wyniki badań statystycznych ograniczają się do powyższych, uogólnionych cech.

Zatem co powiedzieć sądowi, jeśli nie chcemy mówić o szczegółach intymnych z naszego związku a najzwyczajniej chcemy się rozwieść.

Otóż nie ma jednej odpowiedzi. Warto tę kwestię skonsultować z prawnikiem każdorazowo dla każdej sytuacji. Dużo zależy od osoby sędziego prowadzącego sprawę o rozwód. Zasadniczo można przyjąć, że większość sędziów poprzestanie na zdawkowym uzasadnieniu przyczyny rozkładu pożycia i taką też - podaną przez strony przesłankę zaprotokołuje. Zdarza się także i inaczej. Niektóre sądy proszę o pogłębioną odpowiedź na temat przyczyn rozkłądu pożycia. 

Przykładowo - jeśli małżonkowie zdecydują się na odpowiedź, że rozpad małżeństwa wynika z niezgodności charakterów - sąd może pogłębić zakres pytań. Logicznie trudno bowiem o pełną zgodność charakterów, trudno też przyjąć, że to pełna zgodność charakterów była jedyną przyczyną zawarcia związku. Wreszcie w praktyce, sąd może wychodzić z założenia, że przeciwności się przyciągają, stąd też zdawkowa odpowiedź o braku zgodności charakterów może być dla sądu niewystarczająca.


Zadawanie przez sąd pogłębionych pytań nie wynika z ciekawości sądu, ale ze skrupulatnego rozumienia przez dany sąd obowiązku zbadania, czy rzeczywiści doszło do rozkładu pożycia, czy rozkład pożycia jest trwały i zupełny. Czyli na rozpoznaniu czy faktycznie nie ma szans na powrót do siebie małżonków. Ewentualnie czy nie zachodzą inne negatywne przesłanki rozwodu.

Czy zdarza się, że sądy mimo oświadczenia dwóch stron nie udzielają rozwodu? Tak, sporadycznie się takie sytuacje zdarzają. Więcej na ten temat w poście o negatywnych przesłankach rozwodu. Przypadki stwierdzenia przez sąd, że małżonkowie faktycznie mają szansę na powrót do siebie, są jednym z takich przypadków. Sądy mogą mieć takie wątpliwości np. w przypadku, gdy małżonkowie krótko po ślubie decydują się na rozwód, zbyt pochopnie. Z drugiej strony - gdy małżonkowie decydują się na rozwód po kilkudziesiędziu latach małżeństwa, z uwagi na odmienne postrzeganie przez sąd danej sytuacji małżonków i innej oceny ich podejścia do sprawy.

W każdej sprawie zatem w przypadku wątpliwości jak należy daną kwestię przedstawić, jak sobie poradzić ze sprawą - warto zasięgnąć konsultacji prawnika - adwokata lub radcy prawnego.


W razie pytań pozostajemy do dyspozycji
Tel 61 641-64-61

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Ze względu na upływ czasu od publikacji wielu postów, podejmowanie decyzji na podstawie postów należy poprzedzić konsultacją z adwokatem lub radcą prawnym.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu
Tel 61 641 64 61


 1. Dlaczego ludzie się rozwodzą
 2. Rozwód-Nowy Partner- kiedy można rozpocząć nowy związek ?
 3. Rozwód - Terapia małżeńska - Mediacja
 4. Rozwód a inne sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem
 5. Rozwód - Jak NIE LICZYĆ terminów
 6. Pozew o rozwód z orzekaniem o winie
 7. Rozwód - Czy pisanie na Facebooku to już zdrada ?
 8. Czy warto mieć adwokata w sprawie o rozwód – część I
 9. Pozew o Rozwód - Nie znam adresu małżonka - Jak rozpocząć sprawę
 10. Pozew o rozwód – Kto pierwszy ten lepszy?
 11. Rozwód Poznań Właściwy Wydział Sądu
 12. Jak poradzić sobie z rozwodem ?
 13. Portal Informacyjny Sąd Apelacyjny w Poznaniu - informacje o sprawach o rozwód i nie tylko
 14. Ile kosztuje rozwód ? Ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód ?
 15. Rozwód a zasiłek socjalny na seks
 16. Rozwód statystyki - komu Władza Rodzicielska
 17. Rozwód a uregulowanie kontaktów dziecka z dziadkami
 18. Rozwód a władza rodzicielska zmiany w przepisach
 19. Rozwód z winy znęcającego się małżonka - odszkodowanie za pobicie
 20. Rozwód Poznań - nauczanie ks. Natanka o instytucji małżeństwa
 21. Rozwód a Odwołanie Darowizny a Posty na Facebook'u
 22. Rozwód a Ławnicy
 23. Rozwód Poznań - O co pyta sąd na sprawie o rozwód?
 24. Rozwód Poznań - Wpływ rozwodu na małoletnie dziecko
 25. Pozew o rozwód bez orzekania o winie
 26. Rozwód Poznań a Przemoc w Rodzinie
 27. Rozwód Poznań - umowa o orzeczenie rozwodu bez orzekania winy
 28. Uprawomocnienie się wyroku rozwodowego przed Sądem Okręgowym w Poznaniu
 29. Sprawa o rozwód - Zachowanie terminów pism procesowych z UE
 30. Sprawa o rozwód Sąd Okręgowy w Poznaniu – a Sąd Najwyższy
 31. Rozwód Poznań - Jestem Mamy i Taty

3 komentarze:

 1. Przyczyny rozwodów są niekiedy zaskakujące.. choć niezgodność charakterów to ostatnio top1.. tylko pytanie, dlaczego małżonkowie nie wiedzą jak to doprecyzować..

  OdpowiedzUsuń

 2. .Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi, zwanemu dr Agbazarą, wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość, pomagając mi przywrócić mego kochanka, który zerwał ze mną Cztery miesiące temu, ale teraz ze mną przy pomocy dr Agbazary, wielkiego zaklęcia miłosnego odlewnik. Wszystkim dzięki niemu możesz również skontaktować się z nim o pomoc, jeśli potrzebujesz go w czasach kłopotów poprzez: ( agbazara@gmail.com ) możesz również Whatsapp na ten numer +2348104102662

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele rzeczy mi rozjaśnił wasz wpis. Właśnie przymierzam się do rozwodu, papiery już złożyliśmy w sądzie. My raczej rozstajemy się w zgodzie, niezgodność charakterów na dłuższą metę zrobiło swoje... Na początku było to fajne, przeciwieństwa się przyciągają itd. Ale jeżeli w ważnych sytuacjach nie współgra to nie ma to niestety sensu ...
  Znalazłam też świetną kancelarię w razie czego http://kdkancelaria.pl/podzial-majatku-pomiedzy-malzonkami/ i mam nadzieję, że niedługo będzie już koniec.

  OdpowiedzUsuń

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu