Ile kosztuje rozwód ? Ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód ?

Na koszty rozwodu składa się kilka elementów:

- koszty bezpośrednio związane z postępowaniem sądowym - czyli opłaty jakie ponosi się na rzecz Skarbu Państwa - np. Sądu Okręgowego w Poznaniu
- koszty porad prawnych i zastępstwa prawnego
- koszty egzekucji i wykonania orzeczenia sądowego

W dalszej części tego działu - poniżej zwiastuna filmowego -  postaramy się przybliżyć informacje w temacie kosztów spraw o rozwód w szczegółach.

Każda sprawa o rozwód może ponosić za sobą koszty, które uzależnione są - zwłaszcza w przypadku kosztów zastępstwa prawnego - od wielu czynników. Przykładowo wielkość majątku, stopień skomplikowania sprawy, ilość rozpraw i czas poświęcony na rozprawy, kwestia dowodzenia winy drugiej strony i obrona przed zarzutami w tym zakresie, kwestia opieki nad dziećmi, alimentów i ich wysokość. Z pewnością nie ma jednej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje adwokat i sprawa o rozwód przed Sądem Okręgowym w Poznaniu.


Przykładowo jak podaje Dziennik.pl, Musimy się jednak liczyć z wydatkiem rzędu co najmniej 2-4 tysięcy złotych (pozew – 600 zł; wniosek o podział majątku – 300-1000 zł; adwokat – 50-7200 zł w zależności od majątku, który jest przedmiotem sprawy). Już taka suma może być nie lada wyzwaniem dla wielu osób, a koszty mogą być znacznie większe, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi konieczność podziału wspólnie zebranego majątku.


Inny przykład podaje Gazeta Wyborcza. Cytując : Stawka, zawsze negocjowana między adwokatem a klientem, zależy od stopnia komplikacji sprawy rozwodowej . Rozwód bez orzekania o winie bezdzietnego małżeństwa kosztuje ok. 2,5-3 tys. zł (dane z Warszawy). Najdroższe są sprawy z orzekaniem o winie….Jeszcze inne stawki z rozdzieleniem spraw o rozwód i podział majątku podaje serwis kobieta.wp.pl. „Te, które są bez orzekania o winie, są najprostsze, a co idzie za tym najtańsze. Można znaleźć pomoc prawną w tym zakresie już od 3 tysięcy złotych, natomiast w Warszawie w większości przypadków wynagrodzenie to waha się między 4 a 10 tysięcy złotych”.


Z kolei jak podaje Gazeta Wrocławska za sprawę o rozwód i podział majątku wynagrodzenie adwokata kształtuje się od 2 tys. zł do 10 tys. złotych.


Natomiast jak podaje raport Bankier.pl za samą poradę w sprawie rozwodowej możemy zapłacić ok. 200-300 zł za godzinę, za przygotowanie pozwu już od 500 do 1000 zł, a za reprezentowanie przed sądem od 4000 zł wzwyż. 


Adwokat i radca prawny mają zasadniczo zakaz publikowania wysokości pobieranych honorariów. Niemniej czasami na niektórych stronach internetowych można znaleźć obowiązujące, czy proponowane cenniki. Przykładowo na stronach jednej z bydgoskich kancelarii podaje się następujące proponowane stawki rozdzielając kwestie przygotowania pozwu rozwodowego i reprezentacji przed sądem 350-550 zł za przygotowanie pozwu rozwodowego wraz z kompletem załączników i złożeniem w sądzie, 1200-1500 zł za reprezentowanie w sprawie o rozwód bez orzekania o winie, 2000-2400 zł za reprezentowanie w sprawie o rozwód z orzekaniem o winie. W tym zestawieniu brakuje odniesienia do kosztów sprawy uwzględniającej podział majątku. Kancelaria ta zastrzega przy tym, że ostateczna stawka jest ustalana na podstawie wywiadu z klientem przy ocenie złożoności sprawy.


Warto nadmienić, że ustawową stawką za rozwód określono za zastępstwo w pierwszej instancji na kwotę 720 złotych, bez względu na stopień skomplikowania sprawy, ilość rozpraw, miejsce (Poznań czy też inne miasto). W przypadku spraw gdy orzekano o winie koszty zastępstwa prawnego określono ustawowo na kwotę 1080 złotych z pierwszą instancję (w zatem bez uwzględnienia kosztów prawnika w postępowaniu apelacyjnym). W praktyce stosowanie tej stawki może być nieczęsto spotkane, a to z uwagi na brak uwzględnienia wielu czynników, które wpływają na wysokość honorarium.

Opłaty sądowe (czyli płatne na rzecz Skarbu Państwa) w sprawach związanych z ustaniem małżeństwa kształtują się następująco przed sądem w Poznaniu:

- opłata od pozwu o rozwód – 600 zł


- opłata od pozwu o separację – 600 zł


- opłata od pozwu o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa – 200 zł


- opłata od pozwu o unieważnienie małżeństwa – 200 zł.


- ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej – 200 zł


- podział majątku po ustaniu wspólności majątkowej – 1000 zł.


- podział majątku po ustaniu wspólności majątkowej w przypadku wniosku zawierającego zgodny plan podziału majątku opłata – 300 zł.


- opłata od dokumentu pełnomocnictwa - jeżeli jest ustanawiamy jako pełnomocnik adwokat lub radcy prawny – 17 złZaznaczyć należy, iż powyższe stawki dotyczą postępowania przed sądem pierwszo-instancyjnym.

Opłaty - poza opłatą od pełnomocnictwa - wnosi się bezpośrednio na rachunek właściwego sądu (w kasie lub przelewem) lub w znakach sądowych.


Zasadniczo za postępowanie przed sądem drugiej instancji pobierana jest opłata w tej samej wysokości, co za postępowanie przed sądem pierwszej instancji. Opłatę wówczas ponosi strona inicjująca postępowanie przed sądem drugiej instancji.

O ostatecznej zasadzie i wysokości ponoszenia wszystkich kosztów, w tym opłaty sądowej i opłaty od pełnomocnictwa orzeka sąd w orzeczeniu kończącym sprawę.

W sprawie o rozwód można złożyć na każdym etapie sprawy wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.

Najczęściej jednak wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych jest składany przy składaniu pozwu o rozwód. W trakcie postępowania są to rzadsze przypadki.

Niemniej warto zaznaczyć, że czasami Sąd Okręgowy w Poznaniu wnosi o sprecyzowanie wniosku, poprzez wskazanie, czy wnosi się o zwolnienie od kosztów sądowych w całości czy jedynie od opłaty od pozwu.

Warto zatem zaznaczyć, jaki zakres ma wniosek, aby uniknąć dodatkowych wezwań do sprecyzowania wniosku. Jeżeli w sprawie nie są przewidywane dalsze koszty, jak np. koszty biegłych, koszty zwrotu świadkom kosztów dojazdu na rozprawę – to formułując wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych można śmiało zaznaczyć, że na początku sprawy wnosi się jedynie o zwolnienie od opłaty od pozwu.

Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych należy załączyć formularz, dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dobrze jest też załączyć dokumenty obrazujące trudną sytuację materialną. Przykładowo w przypadku braku pracy – zaświadczenie z urzędu pracy, wydruk rachunku bankowego za ostatnie 3 miesiące itp. Wydruk z rachunku bankowego jest co do zasady wymagany przy każdym wniosku. O ile przepisy formalnie tego nie wymagają, to naturalnym i logicznym w sytuacji badania przez Sąd Okręgowy stanu majątkowego - jest weryfikacja stanu konta bankowego.


Wzór oświadczenia o stanie majątkowym można pobrać na tej stronie:W przypadku pytań lub wątpliwości, można

- zostawić komentarz pod danym wpisem

- przesłać zagadnienie do opracowania za pomocą formularza

- lub skontaktować się telefonicznie Tel 61 641-64-61 (Poznań)


***


Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Ze względu na upływ czasu od publikacji wielu postów, podejmowanie decyzji na podstawie postów należy poprzedzić konsultacją z adwokatem lub radcą prawnym.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu
Tel 61 641 64 61Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Ze względu na upływ czasu od publikacji wielu postów, podejmowanie decyzji na podstawie postów należy poprzedzić konsultacją z adwokatem lub radcą prawnym.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu
Tel 61 641 64 61


 1. Dlaczego ludzie się rozwodzą
 2. Rozwód-Nowy Partner- kiedy można rozpocząć nowy związek ?
 3. Rozwód - Terapia małżeńska - Mediacja
 4. Rozwód a inne sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem
 5. Rozwód - Jak NIE LICZYĆ terminów
 6. Pozew o rozwód z orzekaniem o winie
 7. Rozwód - Czy pisanie na Facebooku to już zdrada ?
 8. Czy warto mieć adwokata w sprawie o rozwód – część I
 9. Pozew o Rozwód - Nie znam adresu małżonka - Jak rozpocząć sprawę
 10. Pozew o rozwód – Kto pierwszy ten lepszy?
 11. Rozwód Poznań Właściwy Wydział Sądu
 12. Jak poradzić sobie z rozwodem ?
 13. Portal Informacyjny Sąd Apelacyjny w Poznaniu - informacje o sprawach o rozwód i nie tylko
 14. Ile kosztuje rozwód ? Ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód ?
 15. Rozwód a zasiłek socjalny na seks
 16. Rozwód statystyki - komu Władza Rodzicielska
 17. Rozwód a uregulowanie kontaktów dziecka z dziadkami
 18. Rozwód a władza rodzicielska zmiany w przepisach
 19. Rozwód z winy znęcającego się małżonka - odszkodowanie za pobicie
 20. Rozwód Poznań - nauczanie ks. Natanka o instytucji małżeństwa
 21. Rozwód a Odwołanie Darowizny a Posty na Facebook'u
 22. Rozwód a Ławnicy
 23. Rozwód Poznań - O co pyta sąd na sprawie o rozwód?
 24. Rozwód Poznań - Wpływ rozwodu na małoletnie dziecko
 25. Pozew o rozwód bez orzekania o winie
 26. Rozwód Poznań a Przemoc w Rodzinie
 27. Rozwód Poznań - umowa o orzeczenie rozwodu bez orzekania winy
 28. Uprawomocnienie się wyroku rozwodowego przed Sądem Okręgowym w Poznaniu
 29. Sprawa o rozwód - Zachowanie terminów pism procesowych z UE
 30. Sprawa o rozwód Sąd Okręgowy w Poznaniu – a Sąd Najwyższy
 31. Rozwód Poznań - Jestem Mamy i Taty

7 komentarzy:

 1. Tylko się mówi, że to takie tanie, a tu proszę jest na prawdę wiele wydatków i bądźmy szczerzy, nie każdego na nie stać. Ale mam wrażenie, że i tak teraz jest on bardziej dostępny niż kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasprzak & Kowalak (http://www.kacprzak.pl/) to kancelaria najlepszych specjalistów od szeroko rozumianego prawa. Warto im zaufać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Naszą sprawę prowadziła kancelaria Kasprzak & Kowalak (http://www.kacprzak.pl/) - jesteśmy zachwyceni z jakości ich usług.

  OdpowiedzUsuń
 4. Każdy adwokat inaczej sobie liczy za takie usługi, ale warto poszukać kogoś z dobrą opinią

  OdpowiedzUsuń
 5. Kancelaria Chmurski i Trzebiatowski www.chmurski.com.pl/ to zdecydowanie najlepsi fachowcy!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo zależy od miejscowości, rodzaju sprawy itd. Tutaj jest obszerny cennik usług kancelarii to można sobie sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 7. W naszym prostym zyciu milosc odgrywa bardzo szczególna role. Teraz jestesmy w stanie uczynic twoje zycie milosne zdrowym i nie ma miejsca na zadne klopoty. Wszystko to jest mozliwe dzieki AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógl mi rzucic zaklecie, które przywrócilo mojego zaginionego kochanka z powrotem na 48 godzin, które zostawily mnie dla innej kobiety. mozesz takze skontaktowac sie z nim ( agbazara@gmail.com ) lub WhatsApp / Call: ( +2348104102662 ), i byc szczesliwym na wieki, tak jak teraz z jego doswiadczeniem.

  OdpowiedzUsuń

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu