Rozwód Poznań - O co pyta sąd na sprawie o rozwód?

O co pyta Sąd na sprawie o Rozwód

Przygotowanie do sprawy rozwodowej, to nie tylko kwestia sporządzenia pisma. To także konieczność przygotowania się do rozprawy rozwodowej. Część osób zadaje przed pierwszą sprawą o rozwód pytanie, jak to będzie? O co sąd będzie pytał?

Poza sytuacjami, gdy podczas procesu o rozwód roztrząsana jest wina i zachodzi konieczność wykazania zawinienia drugiej strony, w każdej sprawie o rozwód można tradycyjnie wyróżnić pewne najczęściej pojawiające się ze strony sądu pytania.


Przede wszystkim sąd pyta, czy strona wyraża zgodę na rozwód. Ponadto, w przypadku wyrażenia zgody, czy godzi się na rozwód bez orzekania o winie. Jeżeli nie godzi się na rozwód bez orzekania o winie, sąd może zapytać o to, kto ponosi winę za rozkład pożycia - czy tylko żona, czy tylko mąż, czy też oboje.

Dalej Sąd zapyta o przyczynę rozpadu związku. Do tego sąd będzie ustalał, kiedy ustały między stronami wszystkie więzi - sąd może przy tym zapytać, kiedy ustały poszczególne więzi, jeśli nie ustały w tym samym czasie.

W przypadku, gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, sąd może zapytać o to, u którego z rodziców dziecko ma mieszkać po orzeczeniu rozwodu. Któremu z rodziców ma być powierzona władza rodzicielska.Czy i w jaki sposób mają być regulowane kontakty rodzica z dzieckiem.

Sąd bada też, czy strony ustaliły alimenty. Jaka jest sytuacja majątkowa stron. Do jakiej kwoty strona uznaje alimenty na małoletnie dziecko.

Ponadto Sąd może zapytać o poprzednie sprawy z zakresu separacji, rozwody czy alimentów. I tak może zapytać, czy dla stron jest był to pierwszy związek małżeński. Może też zapytać, czy wcześniej toczyło się postępowanie o separację lub rozwód między małżonkami. Czy toczyło się postępowanie o alimenty dotyczące małoletniego dziecka, czy też toczyło się postępowanie o władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem.Nadto Sąd może zapytać, jaki obowiązuje między stronami ustrój majątkowy.

Wreszcie sąd może zapytać, o to,  kto pokryje koszty rozwodu - czy mąż, czy żona, czy tez oboje po połowie.

Warto w każdej sprawie dobrze się przygotować do sprawy, także pod kątem takich pytań. Jeżeli jest to możliwe, zaleca się przygotowanie do sprawy wraz z adwokatem lub radcę prawnym.


Zobacz też:
1. jak wygląda pozew o rozwód
2. ile kosztuje rozwód
3. przykładowy wyrok o rozwód i alimenty

Zachęcamy także do skorzystania z wyszukiwarki tematów znajdującej się w bocznym panelu.


Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Ze względu na upływ czasu od publikacji wielu postów, podejmowanie decyzji na podstawie postów należy poprzedzić konsultacją z adwokatem lub radcą prawnym.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu
Tel 61 641 64 61


 1. Dlaczego ludzie się rozwodzą
 2. Rozwód-Nowy Partner- kiedy można rozpocząć nowy związek ?
 3. Rozwód - Terapia małżeńska - Mediacja
 4. Rozwód a inne sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem
 5. Rozwód - Jak NIE LICZYĆ terminów
 6. Pozew o rozwód z orzekaniem o winie
 7. Rozwód - Czy pisanie na Facebooku to już zdrada ?
 8. Czy warto mieć adwokata w sprawie o rozwód – część I
 9. Pozew o Rozwód - Nie znam adresu małżonka - Jak rozpocząć sprawę
 10. Pozew o rozwód – Kto pierwszy ten lepszy?
 11. Rozwód Poznań Właściwy Wydział Sądu
 12. Jak poradzić sobie z rozwodem ?
 13. Portal Informacyjny Sąd Apelacyjny w Poznaniu - informacje o sprawach o rozwód i nie tylko
 14. Ile kosztuje rozwód ? Ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód ?
 15. Rozwód a zasiłek socjalny na seks
 16. Rozwód statystyki - komu Władza Rodzicielska
 17. Rozwód a uregulowanie kontaktów dziecka z dziadkami
 18. Rozwód a władza rodzicielska zmiany w przepisach
 19. Rozwód z winy znęcającego się małżonka - odszkodowanie za pobicie
 20. Rozwód Poznań - nauczanie ks. Natanka o instytucji małżeństwa
 21. Rozwód a Odwołanie Darowizny a Posty na Facebook'u
 22. Rozwód a Ławnicy
 23. Rozwód Poznań - O co pyta sąd na sprawie o rozwód?
 24. Rozwód Poznań - Wpływ rozwodu na małoletnie dziecko
 25. Pozew o rozwód bez orzekania o winie
 26. Rozwód Poznań a Przemoc w Rodzinie
 27. Rozwód Poznań - umowa o orzeczenie rozwodu bez orzekania winy
 28. Uprawomocnienie się wyroku rozwodowego przed Sądem Okręgowym w Poznaniu
 29. Sprawa o rozwód - Zachowanie terminów pism procesowych z UE
 30. Sprawa o rozwód Sąd Okręgowy w Poznaniu – a Sąd Najwyższy
 31. Rozwód Poznań - Jestem Mamy i Taty

5 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze opisane. Będę częściej zaglądać.

  OdpowiedzUsuń

 2. .Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi, zwanemu dr Agbazarą, wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość, pomagając mi przywrócić mego kochanka, który zerwał ze mną Cztery miesiące temu, ale teraz ze mną przy pomocy dr Agbazary, wielkiego zaklęcia miłosnego odlewnik. Wszystkim dzięki niemu możesz również skontaktować się z nim o pomoc, jeśli potrzebujesz go w czasach kłopotów poprzez: ( agbazara@gmail.com ) możesz również Whatsapp na ten numer +2348104102662

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za ten tekst. Na pewno skorzystam z wzystkich porad! Znacie jakąś sprawdzoną Kancelarię Adwokacką, która pomoże mi przygotować się do mojej sprawy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Serwis internetowy title="Pobierowo noclegi">www.pobierowo.com.pl to świetne miejsce, aby poznać najlepsze ośrodki turystyczne nad morzem. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. W naszym prostym zyciu milosc odgrywa bardzo szczególna role. Teraz jestesmy w stanie uczynic twoje zycie milosne zdrowym i nie ma miejsca na zadne klopoty. Wszystko to jest mozliwe dzieki AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógl mi rzucic zaklecie, które przywrócilo mojego zaginionego kochanka z powrotem na 48 godzin, które zostawily mnie dla innej kobiety. mozesz takze skontaktowac sie z nim ( agbazara@gmail.com ) lub WhatsApp / Call: ( +2348104102662 ), i byc szczesliwym na wieki, tak jak teraz z jego doswiadczeniem.

  OdpowiedzUsuń

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu