Rozwód - Jak NIE LICZYĆ terminów

Temat obliczania terminów pojawia się praktycznie w każdej sprawie sądowej. Także w spawie o rozwód. Zresztą ta kwestia pojawiła się niedawno u jednej z osób samodzielnie występującej przed sądem, która zapytała o powyższe.
W czym jest kłopot przy obliczaniu terminów?

Sądy niejednokrotnie wyznaczają stronom obowiązek dokonania określonej czynności. Do tego wyznaczają termin na jej dokonanie. Czasami sąd zastrzega negatywne skutki procesowe w przypadku nie dokonania określonej czynności w wyznaczonym terminie. O wyznaczeniu terminu strona może się dowiedzieć z pisma od sądu, albo też bezpośrednio na rozprawie.

Kwestia terminów jest także wyznaczana bezpośrednio przez ustawodawcę. Przykładowo część środków zaskarżenia musi dla swojej skuteczności być złożona w odpowiednim terminie. Przykładowo apelacja w sprawie o rozwód musi być złożona w terminie 14 dni od dnia otrzymania odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Zażalenie na zabezpieczenie w sprawie o rozwód musi być złożone najpóźniej w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia wraz z uzasadnieniem. (Na marginesie, w powyższych przykładach przysługuje 7 dniowy termin na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku albo postanowienia).

Jak widać – w trakcie postępowania może pojawić się wiele zobowiązań określających termin na dokonanie czynności.


Część osób, która otrzymuje zobowiązanie do dokonani jakieś czynności np. 14 dni pospiesznie przeszukuje kalendarz, celem obliczenia i ustalenia kiedy minie wskazany termin – i następuje liczenie dni wolnych od pracy składających się na taki termin. Niektórzy pomijają przy obliczaniu takiego terminu soboty i niedziele i święta. Niektórzy przyjmują jeszcze inny sposób obliczania terminów i pomijają przy obliczaniu inne dni, nie wliczając ich do upływającego terminu np. pomijając tylko niedziele i święta. Na marginesie, w grudniu dla niektórych nie jest jasne, czy Wigilię Bożego Narodzenia także mogą pominąć przy obliczaniu terminu. Podobny kłopot niektórzy mają w tzw. Wielkim Tygodniu i w Poniedziałek Wielkanocny.

Jeszcze innym sposobem spotykanym w błędnej praktyce liczenia terminów jest wliczanie dnia, w którym strona została pouczona o obowiązku dokonania czynności do długości terminu. Wyjaśniając-  jeśli ktoś otrzymał wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pozwu 12 kwietnia, to błędne licząc dokonuje takiego obliczenia (12 kwietnia – dzień pierwszy, 13- kwietnia – dzień drugi, 14 kwietnia - dzień trzeci, 15 kwietnia – dzień czwarty, 16 kwietnia – dzień piąty, 17 kwietnia – dzień szósty, 18 kwietnia – dzień siódmy).

Uprzedzając dalsze informacje, prawidłowo tzw. odliczanie upływu terminy powinno się rozpocząć w tym przykładzie 13 kwietnia jako dzień pierwszy a skończyć 19 kwietnia jako dzień siódmy, czyli ostatni dzień na dokonanie danej czynności procesowej.

W praktyce bywa różnie. Rzecz w tym, że sądy zobowiązując do dokonania czynności  w określonym terminie:
1. nie pouczają ani nie podają jak liczyć taki termin
2. nie określają praktycznie datą, kiedy taki termin upływa

Wynika to m.in. z tego, że większość prawników została nauczona na studiach, jak się liczy terminy. Sądy wychodzą z założenia, że każdy to powinien wiedzieć. Niestety nie wszyscy o tym wiedzą.   Ponadto podawanie w ten sposób terminu jest praktyczne, przy określaniu terminu pismem przesłanym listem – Sąd z góry nie może wiedzieć, kiedy strona odbierze list, zatem bieg terminu rozpoczyna się dopiero od dnia odbioru przesyłki. W powyższym przykładzie – przesyłka odebrana 12 kwietnia – termin upływu pierwszego dnia obliczamy na 13go kwietnia.Sposób liczenia terminów regulują przepisy. 

W praktyce sposób liczenia terminów opiera się na regulacjach zawartych w kodeksie cywilnym.

Art.  111 kodeksu cywilnego

§  1. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia.

§  2. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

Tak oznaczone terminy mało mówią osobom nie znającym się na prawie. Brak  przejrzystego wyjaśnienia tego przepisu budzi jak wskazano szereg wątpliwości.

Kłopoty z liczeniem terminów zdarzają się zarówno w postępowaniu cywilnym administracyjnym jak i karnym:

Przykładowo w postanowieniu Sądu Okręgowego w Łodzi V Kz 831/16:
"Obwiniony wniósł zażalenie na powyższe zarządzenie wskazując, iż uchybił terminowi jedynie jeden dzień, a nie jak wskazano w zarządzeniu o prawie miesiąc. Ponadto podał, iż mylnie zakładał, że dni wole od pracy są wyłączone z okresu 7 dniowego w jakim należało wnieść sprzeciw."

W razie wątpliwości lepiej wcześniej aniżeli później dokonać czynności, a w przypadku wątpliwości – najlepiej skonsultować sprawę z adwokatem lub radcą prawnym.


Co się stanie jeśli przegapimy termin

I tu ponownie należy przypomnieć, że najlepiej skonsultować sprawę niezwłocznie z prawnikiem, zapewne poradzi jak przywrócić termin lub skutecznie dokonać czynności o ile będzie to jeszcze możliwe
Samodzielne podejmowanie czynności naprawczych obarczone jest dużym ryzykiem popełnienia błędu. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza w sytuacji, gdy tak z pozoru prosta czynność jak liczenie terminów dotychczas sprawiała kłopot. Trudno zatem przyjąć, że samodzielnie wówczas uda się „naprawić” przegapienie terminu.


Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Ze względu na upływ czasu od publikacji wielu postów, podejmowanie decyzji na podstawie postów należy poprzedzić konsultacją z adwokatem lub radcą prawnym.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu
Tel 61 641 64 61


 1. Dlaczego ludzie się rozwodzą
 2. Rozwód-Nowy Partner- kiedy można rozpocząć nowy związek ?
 3. Rozwód - Terapia małżeńska - Mediacja
 4. Rozwód a inne sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem
 5. Rozwód - Jak NIE LICZYĆ terminów
 6. Pozew o rozwód z orzekaniem o winie
 7. Rozwód - Czy pisanie na Facebooku to już zdrada ?
 8. Czy warto mieć adwokata w sprawie o rozwód – część I
 9. Pozew o Rozwód - Nie znam adresu małżonka - Jak rozpocząć sprawę
 10. Pozew o rozwód – Kto pierwszy ten lepszy?
 11. Rozwód Poznań Właściwy Wydział Sądu
 12. Jak poradzić sobie z rozwodem ?
 13. Portal Informacyjny Sąd Apelacyjny w Poznaniu - informacje o sprawach o rozwód i nie tylko
 14. Ile kosztuje rozwód ? Ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód ?
 15. Rozwód a zasiłek socjalny na seks
 16. Rozwód statystyki - komu Władza Rodzicielska
 17. Rozwód a uregulowanie kontaktów dziecka z dziadkami
 18. Rozwód a władza rodzicielska zmiany w przepisach
 19. Rozwód z winy znęcającego się małżonka - odszkodowanie za pobicie
 20. Rozwód Poznań - nauczanie ks. Natanka o instytucji małżeństwa
 21. Rozwód a Odwołanie Darowizny a Posty na Facebook'u
 22. Rozwód a Ławnicy
 23. Rozwód Poznań - O co pyta sąd na sprawie o rozwód?
 24. Rozwód Poznań - Wpływ rozwodu na małoletnie dziecko
 25. Pozew o rozwód bez orzekania o winie
 26. Rozwód Poznań a Przemoc w Rodzinie
 27. Rozwód Poznań - umowa o orzeczenie rozwodu bez orzekania winy
 28. Uprawomocnienie się wyroku rozwodowego przed Sądem Okręgowym w Poznaniu
 29. Sprawa o rozwód - Zachowanie terminów pism procesowych z UE
 30. Sprawa o rozwód Sąd Okręgowy w Poznaniu – a Sąd Najwyższy
 31. Rozwód Poznań - Jestem Mamy i Taty

1 komentarz:

 1. W naszym prostym zyciu milosc odgrywa bardzo szczególna role. Teraz jestesmy w stanie uczynic twoje zycie milosne zdrowym i nie ma miejsca na zadne klopoty. Wszystko to jest mozliwe dzieki AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógl mi rzucic zaklecie, które przywrócilo mojego zaginionego kochanka z powrotem na 48 godzin, które zostawily mnie dla innej kobiety. mozesz takze skontaktowac sie z nim ( agbazara@gmail.com ) lub WhatsApp / Call: ( +2348104102662 ), i byc szczesliwym na wieki, tak jak teraz z jego doswiadczeniem.

  OdpowiedzUsuń

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu