Rozwód - Czy pisanie na Facebooku to już zdrada ?


W sprawach o rozwód pojawiło się ostatnio zapytanie, czy pisanie na Facebook’u jest uważane za zdradę.Wyjaśnić należy, że pojęcie „zdrady” jest bardzo ogólne.  Kodeks rodzinny i opiekuńczy w tym zakresie określa kilka zasad obowiązujących małżonków w związki małżeńskim. Mianowicie małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Pojęcie lojalności małżeńskiej dalece wykracza poza kwestie np. samej zdrady małżeńskiej rozumianej jako współżycie z inną osobą.

Jak wskazał jeden z sądów powołując się na stanowisko Sądu Najwyższego – małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej lojalności i przyzwoitego zachowania wobec siebie przez cały czas trwania małżeństwa. Jeśli ich nie właściwe zachowanie stało się przyczyną rozkładu pożycia, ponoszą tego skutki w postaci możliwości przypisania im winy rozkładu ze wszystkimi tego konsekwencjami (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 marca 2003 r. sygn. II CKN 1270/00, Lex nr 78843).

Co nieco w kwestii lojalności małżeńskiej znaleźć też można w poniższym zwiastunie:


Rzecz w tym, że o ile pisanie na Facebooku będzie uznane za nielojalne, ale nie doprowadzi do rozpadu związku – to w praktyce może to nie mieć znaczenia dla sprawy. Z kolei jeśli zostanie za uznane za nielojalne i za prowadzące do rozpadu związku – to należy się liczyć z orzekaniem winy.

Co ciekawe, jeśli oboje małżonkowie pozwalają sobie zachowanie polegają cena pisaniu na Facebook’u, które zostałoby uznane za nielojalne i które zostałoby uznane z prowadzące do rozpadu związku – to sąd nie będzie ingerował w stopień tego zawinienia. Nie będzie istotne, czy korespondencja jednego z małżonków jest bardziej lub mniej obszerna. Najzwyczajniej sąd uzna, że wina leży po stronie jednego i drugiego małżonka. Jak wskazał cytowany już sąd co istotne, przepis art. 57 § 1 k. r. o. nie wprowadza przy tym rozróżnienia stopnia winy małżonków.

W każdej sprawie, gdy rozważane są okoliczności mogące wpłynąć na zawinienie małżonka w rozkładzie pożycia warto skonsultować sprawę z radcą prawnym lub adwokatem.

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Ze względu na upływ czasu od publikacji wielu postów, podejmowanie decyzji na podstawie postów należy poprzedzić konsultacją z adwokatem lub radcą prawnym.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu
Tel 61 641 64 61


 1. Dlaczego ludzie się rozwodzą
 2. Rozwód-Nowy Partner- kiedy można rozpocząć nowy związek ?
 3. Rozwód - Terapia małżeńska - Mediacja
 4. Rozwód a inne sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem
 5. Rozwód - Jak NIE LICZYĆ terminów
 6. Pozew o rozwód z orzekaniem o winie
 7. Rozwód - Czy pisanie na Facebooku to już zdrada ?
 8. Czy warto mieć adwokata w sprawie o rozwód – część I
 9. Pozew o Rozwód - Nie znam adresu małżonka - Jak rozpocząć sprawę
 10. Pozew o rozwód – Kto pierwszy ten lepszy?
 11. Rozwód Poznań Właściwy Wydział Sądu
 12. Jak poradzić sobie z rozwodem ?
 13. Portal Informacyjny Sąd Apelacyjny w Poznaniu - informacje o sprawach o rozwód i nie tylko
 14. Ile kosztuje rozwód ? Ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód ?
 15. Rozwód a zasiłek socjalny na seks
 16. Rozwód statystyki - komu Władza Rodzicielska
 17. Rozwód a uregulowanie kontaktów dziecka z dziadkami
 18. Rozwód a władza rodzicielska zmiany w przepisach
 19. Rozwód z winy znęcającego się małżonka - odszkodowanie za pobicie
 20. Rozwód Poznań - nauczanie ks. Natanka o instytucji małżeństwa
 21. Rozwód a Odwołanie Darowizny a Posty na Facebook'u
 22. Rozwód a Ławnicy
 23. Rozwód Poznań - O co pyta sąd na sprawie o rozwód?
 24. Rozwód Poznań - Wpływ rozwodu na małoletnie dziecko
 25. Pozew o rozwód bez orzekania o winie
 26. Rozwód Poznań a Przemoc w Rodzinie
 27. Rozwód Poznań - umowa o orzeczenie rozwodu bez orzekania winy
 28. Uprawomocnienie się wyroku rozwodowego przed Sądem Okręgowym w Poznaniu
 29. Sprawa o rozwód - Zachowanie terminów pism procesowych z UE
 30. Sprawa o rozwód Sąd Okręgowy w Poznaniu – a Sąd Najwyższy
 31. Rozwód Poznań - Jestem Mamy i Taty

3 komentarze:

 1. Czy pisanie na facebook'u jest zdradą? To zależy od indywidualnych predyspozycji. Niektórzy przymkną na to oko, inni zrobią karczemną awanturę, a jeszcze inni, wystąpią o rozwód. Sam, zaliczam się do grupy trzeciej - nie potrafiłbym żyć z osobą, która dopuściła się wirtualnej zdrady...

  OdpowiedzUsuń

 2. .Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi, zwanemu dr Agbazarą, wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość, pomagając mi przywrócić mego kochanka, który zerwał ze mną Cztery miesiące temu, ale teraz ze mną przy pomocy dr Agbazary, wielkiego zaklęcia miłosnego odlewnik. Wszystkim dzięki niemu możesz również skontaktować się z nim o pomoc, jeśli potrzebujesz go w czasach kłopotów poprzez: ( agbazara@gmail.com ) możesz również Whatsapp na ten numer +2348104102662

  OdpowiedzUsuń
 3. W naszym prostym zyciu milosc odgrywa bardzo szczególna role. Teraz jestesmy w stanie uczynic twoje zycie milosne zdrowym i nie ma miejsca na zadne klopoty. Wszystko to jest mozliwe dzieki AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógl mi rzucic zaklecie, które przywrócilo mojego zaginionego kochanka z powrotem na 48 godzin, które zostawily mnie dla innej kobiety. mozesz takze skontaktowac sie z nim ( agbazara@gmail.com ) lub WhatsApp / Call: ( +2348104102662 ), i byc szczesliwym na wieki, tak jak teraz z jego doswiadczeniem.

  OdpowiedzUsuń

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu