Rozwód-Nowy Partner- kiedy można rozpocząć nowy związek ?

W trakcie spraw o rozwód wiele osób zadaje pytania dotyczące rozpoczęcia relacji z innym partnerem, aniżeli małżonek. Rzecz w tym, że osoby te nie chcą zaszkodzić sobie w sprawie o rozwód, a chciałyby normalnie funkcjonować. Chciałyby zacząć nowe życie, oderwać się od przeżyć związanych z poprzednim związkiem. Tym bardziej jest to widoczne u osób, u których sprawa o rozwód się przedłuża ponad zakładany okres czasu. Niemniej szereg pytań w tym względzie powstaje u każdego, kto nie chciałby, aby formalności rozwodowe przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu.


I tak zadawane pytania można ująć w ramach poniższych:

Po jakim czasie można zacząć nowy związek? Kiedy mogę zacząć umawiać się na randki? Kiedy mogę zacząć się z kimś spotykać? Czy mogę układać sobie życie z inną osobą? Czy jest jakiś okres czasu jaki musi upłynąć od pozwu rozwodowego do spotkania nowego partnera? Czy muszę czekać na wyrok rozwodowy, żeby rozpocząć życie z inną osobą? Jak będzie widziane przez sąd, że zaczęłam się spotykać z kimś innym? Czy dla sprawy o rozwód ma znaczenie, że spotykam się podczas sprawy o rozwód z inną kobietą?  Czy spotykanie się z kimś w trakcie rozwodu to też będzie zdrada? Czy randkowanie w trakcie rozwodu będzie miało wpływ na winę?
Odpowiadając w miarę ogólnie na te pytania:

1. Poznanie innej osoby po złożeniu pozwu o rozwód nie powinno rodzić żadnych obaw. Nie ma sensu obawiać się, że zostanie to w jakiś – bliżej nie określony – sposób wykorzystanie w sprawie o rozwód. W takiej sytuacji należy zdecydowanie wskazać, że znajomość i relacja z tą osobą miały miejsce już po złożeniu pozwu o rozwód i ewentualnie powołać na tę okoliczność dowody.

2. Rozpad związku małżeńskiego jest stanem faktycznym. Oznacza to tyle, że nawiązanie nowej relacji po rozpadzie faktycznym związku nie jest uznawane za niewierność, nielojalność małżeńską - wszak małżeństwo już nie istniało, zanim nawiązano relację z inną osobą.  Nie ma przy tym żadnego terminu od złożenia pozwu o rozwód, w którym niejako „bezkarnie” dla kwestii orzekania o winie można poznawać inną osobę i się z nią spotykać. Innymi słowy, rozpoczęcie randkowania dzień po złożeniu pozwu rozwodowego nie ma wpływu na orzekanie o winie, skoro związek małżeński przestał wcześniej faktycznie istnieć.3. Poznanie nowego partnera w opisywanej sytuacji nie ma wpływu na orzekanie o winie.  Wyjaśniając - w sprawie o rozwód sąd orzekając o winie rozstrzyga o tym, którego z małżonków zachowanie wpłynęło na rozpad związku. Czyli co miało wpływ na to, że doszło do rozpadu związku a w konsekwencji na złożenie pozwu rozwodowego. Jeżeli poznanie innej osoby miało miejsce po złożeniu pozwu o rozwód, to sąd tego nie uwzględni przy orzekaniu o winie.

4. Należy pamiętać i o tym, że wspomniane zasady działają w obie strony. To znaczy, nie można wyciągać negatywnych konsekwencji z powodu poznania nowego partnera przez współmałżonka, jeśli miało to miejsce po faktycznym rozpadzie związku.

5. Należy pamiętać też i o tym, że jeżeli sprawa o rozwód się przedłuża, a w trakcie nowego związku pojawi się dziecko – istnieje domniemanie ojcostwa ojca męża matki. Wówczas konieczne będzie wdrożenie procedury zaprzeczenia ojcostwa i ustalenia ojcostwa.

6. Powyższe uwagi dotyczą poznania nowego partnera już po złożeniu pozwu rozwodowego. Wówczas jasnym jest, że któraś ze stron uznaje, że do rozpadu związku już doszło.  Faktycznie spotykanie się z nowym partnerem po rozpadzie związku ale jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód nie powinno być uważane za przyczyniające się do rozpadu związku. Niemniej w tym zakresie istnieje pewne ryzyko wykorzystania tej sytuacji na potrzeby procesowe sprawy o rozwód. Wówczas drugi małżonek może próbować wykazywać, że dopiero poznanie partnera doprowadziło do rozpadu związku małżeńskiego. W takim przypadku ważne w sprawie będzie odpowiednie prowadzenie postępowania dowodowego. Znaczenie będzie miało przy ocenie wiarygodności to, w jakim okresie po deklarowanym rozpadzie związku rozpoczęły się  spotkania z inną osobą.

Zachęcamy by te sprawę szerzej zawsze omówić z adwokatem lub radcą prawnym, celem uzyskania jednoznacznego stanowiska w określonych okolicznościach faktycznych.

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji

Tel 61 641 64 61

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Ze względu na upływ czasu od publikacji wielu postów, podejmowanie decyzji na podstawie postów należy poprzedzić konsultacją z adwokatem lub radcą prawnym.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu
Tel 61 641 64 61


 1. Dlaczego ludzie się rozwodzą
 2. Rozwód-Nowy Partner- kiedy można rozpocząć nowy związek ?
 3. Rozwód - Terapia małżeńska - Mediacja
 4. Rozwód a inne sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem
 5. Rozwód - Jak NIE LICZYĆ terminów
 6. Pozew o rozwód z orzekaniem o winie
 7. Rozwód - Czy pisanie na Facebooku to już zdrada ?
 8. Czy warto mieć adwokata w sprawie o rozwód – część I
 9. Pozew o Rozwód - Nie znam adresu małżonka - Jak rozpocząć sprawę
 10. Pozew o rozwód – Kto pierwszy ten lepszy?
 11. Rozwód Poznań Właściwy Wydział Sądu
 12. Jak poradzić sobie z rozwodem ?
 13. Portal Informacyjny Sąd Apelacyjny w Poznaniu - informacje o sprawach o rozwód i nie tylko
 14. Ile kosztuje rozwód ? Ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód ?
 15. Rozwód a zasiłek socjalny na seks
 16. Rozwód statystyki - komu Władza Rodzicielska
 17. Rozwód a uregulowanie kontaktów dziecka z dziadkami
 18. Rozwód a władza rodzicielska zmiany w przepisach
 19. Rozwód z winy znęcającego się małżonka - odszkodowanie za pobicie
 20. Rozwód Poznań - nauczanie ks. Natanka o instytucji małżeństwa
 21. Rozwód a Odwołanie Darowizny a Posty na Facebook'u
 22. Rozwód a Ławnicy
 23. Rozwód Poznań - O co pyta sąd na sprawie o rozwód?
 24. Rozwód Poznań - Wpływ rozwodu na małoletnie dziecko
 25. Pozew o rozwód bez orzekania o winie
 26. Rozwód Poznań a Przemoc w Rodzinie
 27. Rozwód Poznań - umowa o orzeczenie rozwodu bez orzekania winy
 28. Uprawomocnienie się wyroku rozwodowego przed Sądem Okręgowym w Poznaniu
 29. Sprawa o rozwód - Zachowanie terminów pism procesowych z UE
 30. Sprawa o rozwód Sąd Okręgowy w Poznaniu – a Sąd Najwyższy
 31. Rozwód Poznań - Jestem Mamy i Taty

3 komentarze:

 1. Wciąż pamiętam mój ból małżeństwa, kiedy mój mąż mnie opuścił, Dr.Agbazara z AGBAZARA TEMPLE przywróciła mi kochanka w zaledwie 2 dni, chcę tylko podziękować Wam za zaklęcie i spodziewamy się naszego pierwszego dziecka. Jeśli masz problemy małżeńskie, spróbuj skontaktować się z TEMPLE AGBAZARA: ( agbazara@gmail.com ) Lub WhatsApp mu na: ( +234 810 410 2662 )

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio moja córka wynająęła adwokata z kancelarii Chmurski i Trzebiatowski www.chmurski.com.pl/ - była zachwycona jego podejściem do sprawy!

  OdpowiedzUsuń
 3. W naszym prostym zyciu milosc odgrywa bardzo szczególna role. Teraz jestesmy w stanie uczynic twoje zycie milosne zdrowym i nie ma miejsca na zadne klopoty. Wszystko to jest mozliwe dzieki AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógl mi rzucic zaklecie, które przywrócilo mojego zaginionego kochanka z powrotem na 48 godzin, które zostawily mnie dla innej kobiety. mozesz takze skontaktowac sie z nim ( agbazara@gmail.com ) lub WhatsApp / Call: ( +2348104102662 ), i byc szczesliwym na wieki, tak jak teraz z jego doswiadczeniem.

  OdpowiedzUsuń

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu