Rozwód międzynarodowy a Sąd Okręgowy w Poznaniu

Czy wiesz, że sprawę sądu właściwego do rozpoznania sprawy o rozwód pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej rozstrzygają przepisy Rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczącego jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 (opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, wydanie specjalne 2004 r., rozdział 19, tom 6, s. 243-271, sprostowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 347 z 24 grudnia 2009 r.). Rozporządzenie to jest znane także jako „rozporządzeniem Bruksela 2 bis”.

Zgodnie z art. 19 tego Rozporządzenia regulującego tzw. zawisłość sporu, jeżeli przed sądami różnych Państw Członkowskich zawisły spory dotyczące rozwodu, to sąd, przed który wytoczono powództwo później, z urzędu zawiesza postępowanie do czasu stwierdzenia właściwości sądu, przed który najpierw wytoczono powództwo.

Oznacza to, że w przypadku gdyby Sąd Okręgowy w Poznaniu stwierdził, iż w innym z krajów członkowskich wszczęto wcześniej sprawę o rozwód, to ten Sąd musiałby zawiesić postępowanie. Trwałoby to do czasu, aż sąd, który pierwszy otrzymał pozew o rozwód nie orzekłby który sąd ma rozpatrywać sprawę.


W zakresie spraw międzynarodowych zalecane jest by sprawę skonsultował celem podjęcia odpowiednich kroków prawnych adwokat lub radca prawny.

2 komentarze:

  1. Wciąż pamiętam mój ból małżeństwa, kiedy mój mąż mnie opuścił, Dr.Agbazara z AGBAZARA TEMPLE przywróciła mi kochanka w zaledwie 2 dni, chcę tylko podziękować Wam za zaklęcie i spodziewamy się naszego pierwszego dziecka. Jeśli masz problemy małżeńskie, spróbuj skontaktować się z TEMPLE AGBAZARA: ( agbazara@gmail.com ) Lub WhatsApp mu na: ( +234 810 410 2662 )

    OdpowiedzUsuń
  2. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu