Rozwód Kościelny a rozwód cywilny

W praktyce zdarza się, że strony po uzyskaniu rozwodu decydują się na formalne rozwiązanie kwestii także w zakresie religijnym. Udają się najkrócej ujmując po rozwód kościelny.  Nie wchodząc w różnice pomiędzy instytucją rozwodu w prawie polskim a tzw. rozwodu kościelnego w prawie kanonicznym – wypada stwierdzić, że są to dwie odrębne instytucje. Regulowane przez różne reżimy prawne.

Rzadziej zdarza się, że strony dochodzą rozwodu w drugiej kolejności. Tzn. chcą uzyskać rozwód powołując się na uzyskany rozwód kościelny. Pozostaje pytanie – jaki wpływ ma to na prawne rozstrzygnięcie o rozwodzie.  Jak stwierdził Sąd Najwyższy – niewielki.

Cytując Sąd Najwyższy dla omawianej problematyki istotny jest przepis art.10 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, podpisanego dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. 1998 r. Nr 51, poz. 318). Przewidziane w nim ustalenia zostały zrealizowane m.in.kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (kro) Według treści art. 1 § 2 k.r.o., małżeństwo kanoniczne może być źródłem powstania związku świeckiego, o czym decydują wyłącznie małżonkowie. Nadal jednak obowiązuje przyjęta w prawie polskim koncepcja małżeństwa jako związku świeckiego. W literaturze przedmiotu podkreślono, że regulacja konkordatowa ogranicza się do nowego ujęcia jedynie samego zawarcia małżeństwa, a poza sferą jej zainteresowania pozostają skutki małżeństwa w szerokim znaczeniu. Orzekanie w sprawach małżeńskich zostało w Konkordacie wyraźnie rozdzielone (art. 10 ust. 3 i 4). Zawsze o losie związku małżeńskiego (świeckiego) orzekają sądy państwowe. Rozdzielność jurysdykcji sądów kościelnych i świeckich wynika w szczególności z zasadniczych różnic istniejących pomiędzy prawem polskim a prawem kanonicznym w odniesieniu do przyczyn ważności i ustania małżeństwa, a nawet - co do istoty małżeństwa.

Z przedstawionych przyczyn orzeczenie sądu kościelnego o ważności bądź o ustaniu małżeństwa kanonicznego nie może mieć prejudycjalnego wpływu na orzeczenie sądu państwowego o ważności lub o ustaniu świeckiego związku małżeńskiego tych samych małżonków.

Jeżeli będą Państwo w sytuacji, gdzie tzw. rozwód kościelny będzie miał być wykorzystany jako przesłanka orzekania o rozwodzie przed Sądem Okręgowym w Poznaniu – zachęcamy by sprawę uprzednio skonsultował adwokat lub radca prawny. Bowiem mimo powyższego orzeczenia Sądu Najwyższego dokumentacja zgromadzona w sprawie przed sądem kościelnym może być na określonych zasadach wykorzystania przed sądem powszechnym.

W przypadku pytań lub wątpliwości, można
- zostawić komentarz pod danym wpisem
- przesłać zagadnienie do opracowania za pomocą formularza
- lub skontaktować się telefonicznie Tel 61 641-64-61

Pomocna może okazać się zamieszczona też górnej części serwisu wyszukiwarka lub hasła tematyczne.

Z innych wpisów można przeczytać np.






0 komentarze:

Prześlij komentarz

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu