Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie uwagi praktyczne

Małżonek, który z uwagi na zawarcie małżeństwa zmienił nazwisko i przyjął nazwisko małżonka, ma prawo do powrotu do swojego nazwiska po uprawomocnieniu orzeczenia orzekającego rozwód.
Zgodnie z art. 59 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
W związku z powyższą procedurą warto wiedzieć o kilku kwestiach praktycznych związanych z liczeniem terminu, a dokładniej, z kwestią prawomocności orzeczenia orzekającego rozwód.
Przechodząc zatem do tematu liczenia terminów. Otóż ostateczny termin do złożenia skutecznie takiego oświadczenia, to trzy tygodnie od uprawomocnienia się orzeczenia orzekającego rozwód. Uprawomocnienie się orzeczenia to inaczej – ujmując to obrazowo – stan orzeczenia, którego już nie można zaskarżyć. Zaskarżyć wyrok Sądu Okręgowego można apelacją i to:
- w terminie 2 tygodni od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem
- w terminie 3 tygodni – w przypadku, gdy nie składano wniosku o doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.
Czyli przykładowo, jeżeli żaden z małżonków nie zaskarży wyroku, nie wnosił też o jego uzasadnienie, to wyrok orzekający rozwód uprawomocnia się w terminie trzech tygodni od jego wydania.
Jeżeli wyrok rozwodowy został zaskarżony, to z dniem wydania wyroku o rozwód przez Sąd Apelacyjny w przedmiocie rozwodu – staje się on prawomocny tego samego dnia, którego został wydany (bowiem nie przysługuje zasadniczo od niego skarga kasacyjna).
Na marginesie dodać należy, iż Sądy Okręgowe – w tym Sąd Okręgowy w Poznaniu, nie zawsze stwierdzają prawomocność niezwłocznie po upływie okresu do złożenia środka zaskarżenia. Wynika to z tego, że sąd oczekuje najpierw pewien, bliżej nieokreślony, acz racjonalny okres czasu, na zweryfikowanie, czy któraś ze stron czy też jej adwokat, nie złożyła apelacji. Skoro można złożyć apelację w terminie dwóch tygodni od otrzymania uzasadnienia, to logicznie rozumując apelacja złożona listem nie dotrze tego samego dnia do sądu. Zatem Sąd weryfikuje np. po tygodniu od upływu okresu na złożenie apelacji, czy do akt nie wypłynęła apelacja wysłania pocztą. Wówczas dopiero w praktyce sąd stwierdza, że orzeczenie jest prawomocne. 

Kwestia stwierdzania prawomocności może być niezbyt przejrzysta dla osób nie wykonujących zawodu prawnika. Stąd też aby nie przegapić terminu do złożenia oświadczenia o powrocie do poprzedniego nazwiska, warto skorzystać z pomocy kancelarii w Poznaniu (adwokata lub radcy prawnego), którzy z pewnością pomogą w obliczaniu terminów procesowych.

W razie pytań lub wątpliwości można też:
- pozostawić wiadomość poprzez formularz kontaktowy
- skontaktować się telefonicznie 61 641-64-61
lub też skorzystać z wyszukiwarki zamieszczonej na stronie,

1 komentarz:

  1. W naszym prostym zyciu milosc odgrywa bardzo szczególna role. Teraz jestesmy w stanie uczynic twoje zycie milosne zdrowym i nie ma miejsca na zadne klopoty. Wszystko to jest mozliwe dzieki AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógl mi rzucic zaklecie, które przywrócilo mojego zaginionego kochanka z powrotem na 48 godzin, które zostawily mnie dla innej kobiety. mozesz takze skontaktowac sie z nim ( agbazara@gmail.com ) lub WhatsApp / Call: ( +2348104102662 ), i byc szczesliwym na wieki, tak jak teraz z jego doswiadczeniem.

    OdpowiedzUsuń

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu