Alimenty płatne do rąk - Adwokat Rozwód Poznań

W sprawach o rozwód sądy orzekają niejednokrotnie o zaspokojeniu potrzeb rodziny na czas trwania sprawy o rozwód, względnie o alimentach, gdy jest to koniecznie.

Rzecz w tym, że formułując obowiązek zapłaty alimentów od jednej osoby na rzecz drugiej, np. małoletnich dzieci, stosują bardzo często określoną formułkę w treści orzeczenia.

Osoba, która nie jest prawnikiem,  często zakłada, że obowiązek zapłaty alimentów będzie sformułowany w ten sposób, że sąd nakaże płacić alimenty np. na dziecko i tak dokładnie to ujmie w wyroku.


Rzecz w tym, że tak bezpośrednio sądy tego nie formułują. Wówczas w tym miejscu następuje pewne zaniepokojenie. Dla osób które nie są obeznane z prawem sformułowanie stosowanie w orzeczeniach przez sądy bywa zaskakujące i czasami rodzące obawy. Otóż sądy formułując obowiązek zapłaty alimentów czynią to mniej więcej w taki sposób:

„Kosztami utrzymania i wychowania małoletnich dzieci stron obciąża obie strony i z tego tytułu zasądza od powoda na rzecz małoletniego dziecka tron ……… urodzonego  ……..w dniu ………. rentę alimentacyjną w wysokości 1200 zł ( słownie: tysiąc dwieście złotych) miesięcznie oraz na rzecz małoletniego dziecka stron ………   urodzonego w ……….. w dniu ...... rentę alimentacyjną w wysokości 1400zł ( słownie: tysiąc czterysta złotych) miesięcznie, łącznie 2600 zł miesięcznie, płatne z góry do 10 – tego każdego miesiąca DO RĄK matki dzieci wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w przypadku opóźnienia w zapłacie którejkolwiek z kwot.”

Podobnie jest w przypadku udzielania zabezpieczenia w trakcie sprawy o rozwód :

„zobowiązać pozwanego do łożenia, w trybie zabezpieczenia, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania rozwodowego,  kwoty po 1000 zł (słownie: tysiąc złotych) miesięcznie, płatnych DO RĄK powódki do 10-tego każdego miesiąca, wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, począwszy od marca 2017 roku – tytułem zaspokojenia potrzeb rodziny”


Powiększoną czcionką wskazano, czego dotyczy niejednokrotnie zapytania o interpretację do prowadzącego adwokata czy radcy prawnego. Pojawiające się pytania mają poniższą treść:
Co to znaczy „do rąk”? Czy mogę też wpłacić na konto? Czy muszę osobiście dać do rąk? Co, jeśli nie będzie chciała przyjąć, czy może nasłać komornika? A co jeśli nie da mi potwierdzenia? Czy mogę dzieciom bezpośrednio przekazać wówczas pieniądze?

Rzecz w tym, że część osób żyje w takim skłóceniu, że obawia się utrudnień we współpracy przy przekazywaniu środków. Najzwyczajniej obawia się, że mimo dobrej woli, może ponieść negatywne konsekwencje braku dostępu do „rąk” własnych drugiej strony.

Otóż powyższe jest tylko i wyłącznie sformułowaniem i nie zmienia faktu, że alimenty są płatne np. na dzieci.


Wyjaśniając bardziej przejrzyście w punktach kwestie organizacyjno-techniczne takich sformułowań:

1.      Małoletnim dzieciom nie przekazujemy w takiej sytuacji pieniędzy bezpośrednio tj. do rąk dzieci;
2.      Nie musimy prosić o rękę drugiej strony (zwłaszcza jak się rozwodzimy), żeby przekazać jej pieniądze;
3.      Zawsze należy dbać o to, żeby mieć potwierdzenie zapłaty alimentów. W przypadku zatem zapłaty gotówką, należy mieć pewność, że otrzymamy potwierdzenie (pokwitowanie), które zaleca się zarchiwizować (np. zrobić foto, przechować dokument itp.);

4.      Wystarczające jest wpłacenie zasądzonej kwoty alimentów na rachunek osoby wskazanej przez sąd;
5.      Za datę wpłaty alimentów przyjmuje się datę wpłaty na konto uprawnionej osoby danej kwoty, a nie datę zlecenia przelewu;

6.      Jeśli nie zna się rachunku danej osoby, czy też ta osoba nie posiada rachunku, a jest obawa, że ze względu na panujące między stronami napięte relacje, nie udzieli pokwitowania  - w takiej sytuacji zaleca się niezwłocznie poinformować o tym sąd. O ile taka sytuacja nastąpi. Ewentualnie przy przekazywaniu w takiej sytuacji alimentów bezpośrednio i ryzyka nie wydania pokwitowania, warto mieć świadka przekazywania środków i bezpośrednio poinformować sąd o zaistniałej sytuacji.

W każdej sytuacji, w której są wątpliwości co do sposobu płacenia alimentów, zachęcamy do zapytania adwokata lub radcy prawnego, celem upewnienia się co do sposobu regulacji alimentów.


 1. Dlaczego ludzie się rozwodzą
 2. Rozwód-Nowy Partner- kiedy można rozpocząć nowy związek ?
 3. Rozwód - Terapia małżeńska - Mediacja
 4. Rozwód a inne sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem
 5. Rozwód - Jak NIE LICZYĆ terminów
 6. Pozew o rozwód z orzekaniem o winie
 7. Rozwód - Czy pisanie na Facebooku to już zdrada ?
 8. Czy warto mieć adwokata w sprawie o rozwód – część I
 9. Pozew o Rozwód - Nie znam adresu małżonka - Jak rozpocząć sprawę
 10. Pozew o rozwód – Kto pierwszy ten lepszy?
 11. Rozwód Poznań Właściwy Wydział Sądu
 12. Jak poradzić sobie z rozwodem ?
 13. Portal Informacyjny Sąd Apelacyjny w Poznaniu - informacje o sprawach o rozwód i nie tylko
 14. Ile kosztuje rozwód ? Ile kosztuje adwokat w sprawie o rozwód ?
 15. Rozwód a zasiłek socjalny na seks
 16. Rozwód statystyki - komu Władza Rodzicielska
 17. Rozwód a uregulowanie kontaktów dziecka z dziadkami
 18. Rozwód a władza rodzicielska zmiany w przepisach
 19. Rozwód z winy znęcającego się małżonka - odszkodowanie za pobicie
 20. Rozwód Poznań - nauczanie ks. Natanka o instytucji małżeństwa
 21. Rozwód a Odwołanie Darowizny a Posty na Facebook'u
 22. Rozwód a Ławnicy
 23. Rozwód Poznań - O co pyta sąd na sprawie o rozwód?
 24. Rozwód Poznań - Wpływ rozwodu na małoletnie dziecko
 25. Pozew o rozwód bez orzekania o winie
 26. Rozwód Poznań a Przemoc w Rodzinie
 27. Rozwód Poznań - umowa o orzeczenie rozwodu bez orzekania winy
 28. Uprawomocnienie się wyroku rozwodowego przed Sądem Okręgowym w Poznaniu
 29. Sprawa o rozwód - Zachowanie terminów pism procesowych z UE
 30. Sprawa o rozwód Sąd Okręgowy w Poznaniu – a Sąd Najwyższy
 31. Rozwód Poznań - Jestem Mamy i Taty
2 komentarze:

 1. W naszym prostym zyciu milosc odgrywa bardzo szczególna role. Teraz jestesmy w stanie uczynic twoje zycie milosne zdrowym i nie ma miejsca na zadne klopoty. Wszystko to jest mozliwe dzieki AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógl mi rzucic zaklecie, które przywrócilo mojego zaginionego kochanka z powrotem na 48 godzin, które zostawily mnie dla innej kobiety. mozesz takze skontaktowac sie z nim ( agbazara@gmail.com ) lub WhatsApp / Call: ( +2348104102662 ), i byc szczesliwym na wieki, tak jak teraz z jego doswiadczeniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy wpis. Ja właśnie teraz będę brała rozwód + chcę walczyć o alimenty. Sama myślę, że sobie z tym wszystkim nie poradzę, więc chcę się zgłosić z tym do kancelarii prawnej. Znajoma poleciła mi http://kdkancelaria.pl/zespol/ i chyba zdecyduję się skorzystać właśnie z ich usług. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń

Możesz skomentować ten wpis w tym miejscu